V Mladé Boleslavi došlo k jarmarku, který zviditelňuje zručné podnikatelky

Již před čtyřmi lety vymyslela Hanka Vybíralová speciální jarmark pro řemeslníky a nadšence, které baví vyrábět a vytvářet různé výrobky. Ve svém Relaxačním studiu dotekem rozkvétat v Mladé Boleslavi pravidelně pořádá setkání, kde své umění prezentují zruční a šikovní lidé. Tato možnost se jim nabízí většinou premiérově. Jinak své zboží totiž nabízejí téměř výhradně přes internet nebo sociální sítě. Návštěvníci jarmarku si mohli výrobky zakoupit nebo vyzkoušet zajímavé výtvarné činnosti v rámci atraktivních workshopů. 

 

Hanka Vybíralová, Relaxační studio dotekem rozkvétat

Hanka Poláčková, Relaxační studio dotekem rozkvétat

 

Kdo na dnešním jarmarku představuje své produkty?

Máme tu paní Šárku Duran, která přivezla z Turecka metodu malování na vodní hladinu EBRU. Tato malířská praktika pochází až z 11. století. Jde o nádhernou techniku, která může být jako artererapie. Pro návštěvníky si připravila workshop. Společně s ní si tak mohou vytvořit obrázek. Pak tady máme další workshop, kterým je vyrábění náramků z minerálních kamínků. Můžete si jej nechat vyrobit na zakázku přímo na místě.

Dnes tu vystupuje i paní Božena Mertová, která šije meditační polštářky.

Michaela Čáslavová si zase připravila nádherné vánoční dekorace, keramiku a ručně šité andělky a panenky.

Pak tady máme Janu Slabou s vonnými svíčkami, jež k podzimu a k Vánocům určitě patří.

S velice zajímavým projektem k nám dorazila i Martina Kutilová. Ta se zaměřuje na workshopy pro maminky s dětmi i pro dospělé. Nabízí kreativitu, která v sobě obsahuje trendy, jako je upcyklace nebo zero waste. Ruku v ruce se svým projektem přináší ekologický přesah. Nevytváří, jak sama říká lapače prachu. Svojí kreativitou ale vyrábí věci, které jsou užitečné.“

 

 

Šárka Duran, Ebru Patchwork 

Šárka Duran

 

„Jak představit techniku EBRU? V první řadě by měli lidičky vědět, že je to úžasná technika z 11. století. Může se pyšnit tím, že ji v listopadu roku 2014 přijali jako nehmotnou kulturní památku na seznamu UNESCO. S tímto nápadem umění EBRU přidat na seznam UNESCO přišel turecký umělec Atilla Can. Ten o zařazení do seznamu bojoval na diplomatické úrovni pět let. .

Obsahuje více technik? Je více možností, jak malovat na vodní hladinu?

„EBRU představuje malování na vodní hladinu za použití přírodních materiálů. Používáme tak vodní lázeň, které se říká kitre. Jde o mořskou zasušenou řasu, jež se rozemílá v nějakém poměru. Díky ní se má docílit správné konzistence. Následně se do této vodní lázně maluje. Pak používáme tureckou hlínu s přírodní pigmentací, do které se nanášejí tyto barvičky. Jako nadnášedlo je potřeba hovězí žluč. Umění je také si udělat vlastní štětce. Ty se vyrábějí z větviček růží nebo ze šípkového keře. Namotávají se také koňské žíně.“

 

Jarmark

 

Je nějaká možnost si vyzkoušet tuto ojedinělou techniku i na jiném místě?

Lidi mě mohou potkat na veřejných workshopech, na různých kreativních výstavách, a nebo mě po dohodě mohou přijít navštívit do ateliéru na Českobratrském náměstí. V ateliéru je toho více k vidění. O víkendu se zde maluje na vodní hladinu. V neděli se lidé mohou zúčastnit patchworkových kurzů (sešívání různých barevných kousků látek tak, aby vytvářely ornamenty – pzn. redakce). Dále je tu k dispozici prodej a servis šicích strojů.

 

Pořádáte i nějaké výstavy?

„Pravidelně pořádáme výstavy v Dobrovických muzeích. Výstavy podporují Dobrovická muzea a město Dobrovice. Vzniká tam úžasná atmosféra. Výstavy trvají zhruba tři měsíce. Je tam patchworková tvorba. Ve druhé části muzea mají návštěvníci možnost setkávat se s  technikou EBRU, kterou si mohou vyzkoušet – většinou jde středy a neděle.“

 

Na jarmarku jste malovali EBRU ve dvou lidech. Jde o nějakou formu terapie?

„Tuto techniku jsem si s lidmi vyzkoušela několikrát na vlastní kůži. Měli respekt před vodní hladinou, nechtěli se jí dotknout a měli obavy, že neumí malovat. Umět malovat není ale vůbec třeba. Je to úžasná artererapienaslouchat vodě, lehce se jí dotékat a vnímat ten barevný tanec.

 

Martina Kutilová, www.atelierkutila.cz – svět inteligentního tvoření

Martina Kutilová, www.atelierkutila.cz - svět inteligentního tvoření

 

„Přišla jsem sem s projektem Atelier kutila aneb svět inteligentního tvoření. Moje jméno je Martina Kutilová. Jsem Kutilová nejenom jménem, ale i tělem a duší. Jsem rukodělný tvůrce a lektor rukodělného tvoření. Pořádám tak kurzy a workshopy pro dospělé i pro děti.“

 

V rámci vaší činnosti se zabýváte takzvanou upcyklací. Jak je pro vás důležité používat materiály z věcí, které už nenaleznou v běžném životě využití?

„Pro mě je to velmi důležité. Razím minimalismus, razím zero waste – čili vytváření co nejmenšího odpadu. Dále jsem zastáncem takzvané upcyklace. Jde o využití materiálů, které už tady jsou, abychom nevytvářeli zbytečně nový opad.“

 

Co pro vás znamená možnost prezentace na podobných akcích, jako je tato?

„Za tuto možnost jsem moc ráda. Ve svém podnikání jsem na samotném začátku. Jsem takový typický příklad ženy, která po dvaceti letech v korporátu a po několika syndromech vyhoření, konečně našla zase samu sebe. Našla jsem sílu odejít, našla jsem sílu postavit se na vlastní nohy a naplno se věnovat tomu, co mě baví celý život. Tomu, co mi dává smysl, co mě naplňuje a čím se cítím být přínosnou pro okolí i pro společnost.“

 

Hanka Vybíralová, Relaxační studio dotekem rozkvétat

Jakou máte zpětnou vazbu od lidí, kteří tady vystavují?

„Velmi pozitivní – jsou spokojení a je tady příjemná atmosféra. Jarmark navštěvují příjemní klienti a zákazníci. Líbí se jim tady. Někteří lidé jsou tady opakovaně.“

 

Jarmark - Dotekem rozkvétat

 

Pokud bych měl nějaký produkt, který bych chtěl u vás prezentovat, je nějaká možnost?

„Určitě, můžeme se kdykoli domluvit během roku. Prostor je ale omezený. Jsme v relaxačním studiu, kde normálně masíruji, takže jsme limitovaní kapacitou. Pokud bude ale volné místo, tak se ráda seznámím s někým novým a zvážím jeho nabídku.“

 

Kdyby se vám naskytla možnost pořádat jarmark ve větších prostor, využila byste jí?

„Je to o setkávání a uklidnění se. Proto to pořádám před Vánocemi, abychom si užili klid a pohodu ještě před tím, než venku vypukne vánoční šílenství. O větších prostor neuvažuji právě z těchto důvodů.  Ty současné mají totiž už svého ducha. Z toho důvodu nevím, zdali bych chtěla expandovat někam dál.“

 

Máte také nějakou kreativní zálibu, pomocí které svým způsobem meditujete a nabíráte energii?

„Nejsem tvořivá a kreativní. Nesmírně to obdivuji, proto jsem se těmi lidmi obklopila. Jakým způsobem já osobně odpočívám? Je to určitě ten klid a relaxace venku v přírodě.“

 

Jak je podle vás důležité podporovat menší řemeslníky?

„Důležité je určitě, aby měli možnosti. V dnešní době je prvotní prostor – ideálně pak vlastní. Pokud jste v nájmu, tak v Mladé Boleslavi jsou ceny výrazně vysoké. Jsou tady pomalu stejné jako v Praze. Jako živnostníci ve službách si nemůžeme dovolit ty pražské. Cena podnájmu je velká položka, která může spoustu lidí odradit.“

 

Podpora českých podnikatelů by neměla být neobvyklou záležitostí. Lidé by měli jít za tím, co je baví a své umění předávat širokému okolí. Nezapomeňte na důležitou myšlenku, že svět je otevřený nápadům. 

 

Zdroj: Tývka.cz 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.