Jemníky přivítaly druhý ročník závodů do vrchu Edda Cup

Z mladoboleslavské obce Jemníky odstartoval v pořadí druhý ročník závodů do vrchu zvaných jako Edda Cup. Závodníci se vstříc Chlumu proháněli po zbrusu novém povrchu. Nejsilnější třídu E+2000 ovládl celkový favorit Tomáš Kučera s vozem Mitsubishi Lancer Evo. Svůj návrat na závodní tratě po více než desetileté pauze zažil Antonín Podvalský. Ten ve třídě Saxo Cup skončil na 8 příčce. Třídu E+2000 2WD ovládl Lukáš Suchomel s Lotusem Elise.

Jaká je na letošních závodech v porovnání s loňskými účast? 
Eduard Patera – Promotér závodů EDDA Cup

Víceméně je stejná účast jako loni. Myslím si, že je o dva jezdce méně, což nás trochu zklamalo, protože máme tady nový povrch. Loni se trať líbila, ale spousta jezdců má po Mostu, což byl první závod -rozbitá auta a nestačili to dát dohromady takže účast zhruba stejná. Tady jedeme podruhé. Loňský rok se povedl, ještě nebyl hotový asfalt. Trať sice není dlouhá, ale je krásný povrch, funguje to, lidi tady proti tomu zatím nijak nebrojí oproti jiným regionům, takže spokojenost.
My a všechny naše závody se soustředí spíše v český regionech. To znamená bez Moravy. Většina jezdců je tak z celých Čech.

Lukáš Dufek, hlavní pořadatel


Jsme spokojení hodně, protože ta trať je komplet celý nový povrch. Bojovali jsme za to už loni, aby nás pustili na tu trať. Asi už před třemi lety jsme to začali řešit. Aby se tady dalo jet, tak asi od roku 2016 jsme byli s panem Paterou v kontaktu a já jsem se de facto vrátil k pořádání po devíti letech, když jsme tady dva kilometry odsud pořádali autocrossové závody a teď řekli, že trať se opraví, jakmile byla opravená, tak jsme šli loni do toho a letos pro velký loňský úspěch jedeme znovu.

Jak je to s povoleními při organizování podobných závodů?

Lukáš Dufek, hlavní pořadatel
Loni to složité celkem bylo, protože to bylo po deseti letech, když jsme to dělali v roce 2008 naposledy a musí to de facto oslovit asi sedm institucí, magistrát Boleslav, dotčené obce, životní prostředí a všechny tyto různé úřady. Je to náročné, ale tím, že jsme to loni měli rozjetý, tak letos to bylo celkem jednoduchý.

Jak jsou samotní jezdci spokojení s Jemnicko-bojetickou tratí?
Ing. Libor Valkov – S3 collection motorsport


Trať je nová, je tam nový asfalt, trochu to klouže, ale myslím si, že když trochu zestárne, tak to bude dobrý.

Lukáš Suchomel, Spine CZ Racing


Já jsem tady poprvé a poměrně se mi trať líbí. Je čitelná, je zapamatovatelná. Já jsem to byl předevčírem najíždět poprvé s osobním autem a stačilo vyjet dvakrát a člověk si to pamatuje. V okamžiku, kdy se jede rychleji po tom druhém dni, vlastně teď nás čeká první závodní jízda. Furt si myslím, že by se to dalo posouvat, říkám ta trať je dost dobře čitelná a na těch výjezdech je poměrně dost místa ale zase trochu s respektem.

Občas i zapršelo. Ovlivnilo to jízdu nějakým způsobem?
Ing. Libor Valkov – S3 collection motorsport
V návaznosti na pneumatiky bylo to znát, musel člověk dávat trochu větší pozor, ale dalo se to.

Lukáš Suchomel, Spine CZ Racing
V sobotu ráno pršelo vlastně až do oběda. Takže vlastně oba dva tréninky jsme jeli na mokru. Úplně dobře se nejelo, tak jsou to první závody do vrchu. Začínalo to v Mostě na okruhu, kde deformační zóny jsou mnohem lepší, tak to bylo spíš takové testování a osahávání po zimě auta a pneumatik a naštěstí se udělalo pěkně a závodní jízdy se jely na suchu jako i dneska a úplně bez problémů.

S jakým vozem jste se na těchto závodech představili?
Ing. Libor Valkov – S3 collection motorsport
Je to třináctistovka v úpravě po startu řečeno A2 a v návaznosti na to asi něco kolem 130 koní. Na brzdě to tedy nebylo, ale odhadujeme to tak.

Lukáš Suchomel, Spine CZ Racing
To za mnou je Lotus Elis. Už ho mám asi deset let a je v tom 1.8 přeplňovaná kompresorem, kdy ten kompresor z té 1.8 dělá zhruba 300 koní. Teď se musel kvůli třídě dovážit do tuny, abych se vešel do E 2WD třídy, tak to auto musí mít tunu. Na té vodě bylo třeba znát, že to auto líp drží, ale na brzdách a na startu ztrácím.

 

 

Zdroj: Tývka.cz 

 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.