Pivo Falkenštejn aneb zlatá brána do Českosaského Švýcarska

Pivovar Falkenštejn leží ve městě Krásná Lípa, které je vstupní branou do Českosaského Švýcarska. Jde o minipivovar, který dost možná znáte z různých festivalů, kde prezentuje své svrchně kvašená, ale i spodně kvašená piva. Tento pivovar vznikl v srpnu roku 2013 a obnovil tak po dlouhých letech tradici krásnolipského piva. My jsme se do tohoto pivovaru vydali s Tývkou.cz a ochutnali jsme jeho jedenáctku světlý ležák, polotmavý ležák Ostroff, tmavý speciál ale i Falkenštejnovu Apu (American Pale Ale). 

 

Jan Srb, majitel pivovaru Falkenštejn

Jan Srb, majitel pivovaru Falkenštejn

 

„Řekl by, že nejsme ani konzervativní pivovar. To znamená, že jsou i malé řemeslné pivovary, které vaří jenom ležáky nebo to své portfolio mají relativně úzké, na druhou stranu pak jsou pivovary, které každý měsíc vaří něco nového, my jsme tak někde mezi těmito dvěma póly. Takže máme čtyři základní piva, plus máme nějakých deset sezónních piv. Snažíme se to portfolio nějakým způsobem vyvíjet, ale po těch pěti letech bych řekl, že je relativně usazené. Určitě bych neřekl, v čem je naše pivo specifické. Chceme dělat dobré pivo, aby v tom daném pivním stylu, který vaříme, bylo dlouhodobě dobré a výborně pitelné. To je prostě cíl. Samozřejmě ho děláme řemeslným způsobem, takže tam nepoužíváme některé techniky, které se používají ve velkých průmyslových pivovarech.“

 

Sídlíte v krásné budově bývalého měšťanského domu. Ten v minulosti sloužil dlouhou dobu jako zájezdní hostinec, kulturní centrum nebo dokonce jako banka. Jak byla náročná rekonstrukce z hlediska technologické a technické stránky?

„Byla to téměř totální rekonstrukce obou objektů, takže samozřejmě náročné to bylo. Co se týče technologií, když jsme rozšiřovali pivovar, tak jsme kupovali kompletně nové technologie a staré technologie jsme z velké části prodali. Dneska máme vlastně téměř nový pivovar. S výjimkou staré spilky máme novou varnu, nové CK tanky, z devadesáti procent je ten pivovar nový.“
Vaše logo

 

Máte velice výrazné logo, které nikdy na pivních slavnostech nepřehlédnu. Od ostatních pivovarů se tak celkem lišíte. Nepřemýšleli jste o více tradiční cestě? 

„Neříkám, že se mi nelíbí nějaká tradiční loga, to vůbec ne, chtěli jsme to ale udělat tímto způsobem a takto se nám to líbí. Nekritizuji žádné další pivovary, ale my jsme chtěli jít tímto stylem a myslím si, že se to našemu grafikovi povedlo a celkově ten design, jak máme nastavený, tak jsme ho takto chtěli.“

 

Součástí vašeho pivovaru je i pěkná restaurace. Jaké jídlo byste doporučil návštěvníkům?

„To bych si netroufnul. Samozřejmě máme restauraci s kuchyní, vaříme tady, máme stálou nabídku jídel. Jídelníček máme pojatý tak, že máme nějakých deset základních jídel, snažíme se samozřejmě, aby ta jídla byla nějakým způsobem dobře párovatelná s pivem. I když aktuálně je doba, kdy je zapotřebí mít vegetariánská a veganská jídla. Každý má preference postavené trochu jinak. Dneska tak nemám jídlo, které by bylo typické pro tuto restauraci. Jsou samozřejmě restaurace, které jsou vyhlášené daným jídlem, to mi tady ale nemáme.“

 

Pivovor Falkenštejn zhruba 2 třetiny své produkce distribuuje. Svá piva tak prodává buď restauracím nebo pivotekám především v rámci regionu. Krom Krásné Lípy můžete na toto zajímavé pivo narazit především v úseku mezi Prahou a Krásnou Lípou. Pivovar z Českého Švýcarska se zaměřuje ve velké míře i na pivní festivaly. 

 

Zdroj: Tývka.cz

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.