Mnichovo Hradiště si připomnělo 101 let od vzniku první republiky

Mnichovo Hradiště se 28. října připojilo k výročí 101 let od založení Československa. Zástupci města nejprve položili květiny u busty Tomáše Garrigua Masaryka ve Veselé. Následně uctili památku u hrobu legionáře Antonína Havelky na městském hřbitově. Celý slavnostní den ukončili pietním aktem v Tyršově sadech v parku u nádraží.

 

Ondřej Lochmana, starosta města Mnichovo Hradiště

Ondřej Lochman

 

„Dneska naše republika slaví narozeniny. Jsou to 101. narozeniny. Když se jednou za rok setkáme a slavíme, tak vždy stojí za to se zastavit a říct si, jaký byl ten rok minulý a co to také znamená pro naši vlast do budoucna. Dá se říci, že v každém projevu, který máme ke 28. říjnu, tak nejenom vzpomínáme na ty, kteří se zasloužili o to, že dneska máme svobodnou zemi, protože dnes máme zemi, kde se mluví česky a máme naše tradice, ale také se snažíme pojmenovat výzvy, které máme před námi. V posledních letech se mluví především o migraci. To je jedna z výzev, která tady bude určitě další desetiletí, ale potom je to také nedostatek vody, ať chceme nebo ne, tak takováto slova patří do projevu, který se týká 28. října, protože jestli budeme mít do budoucna před sebou změnu klimatu, tak to znamená, že kolem nás budou jiné stromy. Budeme se muset adaptovat na to, že máme tepleji a vody je méně. V naší hymně se zpívá, že bory šumí a začíná mít obavy, aby tady nějaké bory za pár let šuměly. Takže i to jsem v tom projevu zmiňoval. Jinak si myslím, že 28. říjen je přesně ten moment, kdy bychom měli vzpomínat na naše předky a vážit si toho, co dneska máme, co dnes považujeme za zcela samozřejmé. To je to, co jsem říkal, že můžeme mluvit česky a že máme svobodu slova.“

 

Aleš Rychlý, Mnichovo Hradiště

Aleš Rychlý

 

„Myslím si, že je to velmi důležité, abychom nezapomínali, co tady bylo i ty režimy, které tady byly a abychom si vážili toho, co máme dnes.“

 

Ke 28. říjnu se vytvořila v Mnichově Hradišti zajímavá tradice, která si získala název Vlajka pro Masaryka. O co konkrétně jde?
„Vlajka pro Masaryka u nás vznikla asi před třemi lety a to po vzoru nedalekého Turnova, který rozdával svým občanům státní vlajky zdarma. Na to jsme navázali i my. My už třetím rokem rozdáváme vlajky zdarma. Jsou k dispozici na podatelně městského úřadu. V tuto chvíli máme rozdáno přes tři sta kusů státních vlajek. Město Mnichovo Hradiště chce jít příkladem, a proto na všech svých objektech bytových i nebytových vyvěsilo státní vlajku, takže vlastně na všech městských objektech visí státní prapor. Líbí se mi to, jak se lidé zapojí třeba z panelových domů nebo z klasických bytových domů, staví si stožáry na zahradách, pouští státní prapory z okna, je to taková radost na to pohledět.“

 

Důležité momenty naší vlasti je důležité si připomínat, abychom na ně nezapomínali a mohli jsme je předávat našim potomkům. Podobné události, jako je právě 28. října 1918, musí spojovat naši vlast. 

 

Zdroj: Tývka.cz

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.