Podzimní pařbu Nízkoprahového klubu v Milovicích navštívila i finalistka Miss V. Kašáková

V Milovicích se uskutečnil v pořadí šestý ročník Podzimní pařby. Pod záštitou Nízkoprahového klubu Milovice a Nízkoprahového D-klubu Milovice. O tuto záslužnou akci je mezi dětmi velký zájem. To se ukázalo i v rámci letošního ročníku. 

 

Martina Nauš Ozorovská, ředitelka a vedoucí klubů

Martina Nauš Ozorovská

 

„Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež tady provozujeme tady v Milovicích od roku 2012 a provozujeme ho pro starší děti od třinácti do 26 let a pro mladší děti od 6 do dvanácti let. Pro ty starší děti je to Nízkoprahový dům Milovice a pro ty mladší děti je to Nízkoprahový D-klub. Oba dva kluby poskytují bezpečný prostor pro trávení volného času zejména neorganizovaných dětí a mládeže.

Letos je to již šestý ročník, který pořádáme. Rok od roku máme větší a větší zájem o tuto akci. Troufám si říct, že letos bude účast okolo dvě stě dětí a mladých lidí a daří se nám zvát na tuto akci i spoustu zajímavých hostů. Letos je to především paní Veronika Kašáková, která je českou modelkou a finalistkou soutěže Miss České republiky, která přijde mezi lidi a děti. Ti budou mít následně možnost se jí ptát na její zajímavý příběh. Osobně se mi líbí to, že založila nadaci, která se zabývá integrací mladých dospívajících z dětských domovů do většinové společnosti.“

Podle Kašákové je důležité se dostat do stavu flow a mít ze své práce radost

Veronika Kašáková, modelka

Veronika Kašáková

 

„Kdybych měla možnost dělat pouze to, tak se věnuji jen této oblasti. Nepřináší to pouze něco mému okolí, ale obrovsky to dává mně a člověk je v takzvaném flow a zapomíná na čas a na to, co je za den. Kdybych to mohla dělat a doufám, že se mi jednou poštěstí dělat pouze toto, tak budu trávit celé dny s těmito dětmi. Pro mě to jsou speciální okamžiky, které obohacují nejenom mě.“

Dostat vás do stavu flow vás naučil Jan Mühlfeit, je to tak?

„Je to tak. Přesně. Díky němu si velmi uvědomuji, co je to mé poslání, proč tu být. Ve chvíli, kdy vás sami volají, abyste to, v čem jste flow dělali, tak je to obrovská radost.“

Podzimní parba - Nízkoprahový klub Milovice
Zdroj: Jana Súkeníková

 

Jak se vám tato akce líbila?

„Moc, zrovna jsem kolegyním organizátorkám říkala, že jsem přijela na konec, že jsem za celý den absolvovala tolik schůzek, kdy je to možná i vyčerpávající a člověk tady nemá dostatek energie, ačkoli jsme byli neuvěřitelně dobita. Takže jsme se domluvili, že mě pozvou, abych tady byla na delší dobu, udělala nějakou besedu a popovídala si s těmi úžasnými kluky a holkami, které jsem tady potkala. Bylo to skvělé a už se na ně zase moc těším.“

Podzimní pařba - Nízkoprahový klub Milovice
Zdroj: Jana Súkeníková

 

Založila jste Nadační fond Veroniky Kašákové, která se zajímá o děti z dětských domovů. O co konkrétně jde?

„Zabýváme se hlavně jejich odchodem a tím časem před odchodem a následně poté. My chceme stabilizovat, aby tito mladí lidé měli krásný život i poté, co podruhé v životě ztratí svůj domov a už se tam nemohou vrátit. Jejich tety pracují s jinými dětmi. V tu chvíli nastupuje nadační fond. Jsou to lidé, naši průvodci, kteří je už znají před odchodem a dohlížíme na to, jak hospodaří, jestli se jim daří, jestli mají práci, jestli se mají rádi a vytváříme přátelství, které trvá pořád.“

 

Lucie Slouková, Oddíl sportovního tance TJ Sokol Lysá nad Labem

Lucie Slouková

 

„Připravili jsme si ukázku standardních a latinsko-amerických tanců. To znamená čtyři standardní, čtyři latinsko-americké a tančili nám tady juniorské, mládežnické a jeden dospělý pár. Spousta párů od nás jezdí všude možně po soutěžích. Soutěže jsou v podstatě každý víkend a děti si vybírají, co je pro ně vhodné, kde je hodně párů, ale jezdí skoro každý víkend.“

Je nějaká možnost se přihlásit do vašich kurzů?

„Určitě, kurzy pro děti probíhají v pondělí a v pátek. Stačí napsat na e-mailovou adresu taneclysa@gmail.com. V Lysé pořádáme i kurzy pro dospělé. Ty jsou už v běhu, takže není možné se na ně přihlásit, ale máme kurzy pro ženy sólo – latinu, kterou vyučuje můj taneční partner Matthias Fenčák. Tam každé úterý v 19:15 je možnost chodit tančit. Přihlášení úplně stejně na e-mailu, jako jsem říkala.“

Podzimní parba - Nízkoprahový klub Milovice
Zdroj: Jana Súkeníková

Dětský smích byl pro účinkující klíčový 

Martina Nauš Ozorovská, ředitelka a vedoucí klubů

„Našimi partnery jsou sponzoři, které každoročně oslovujeme. Každý rok se nám daří sehnat například určité sponzory. Někteří jsou již tradičními. Ten výčet by byl poměrně velký. Nicméně se jedná zejména o zajištění drobného občerstvení například nebo drobných dárků – jednak pro účinkující ale jednak o děti a mladé lidi, pro které je akce určena.

Kdybych měl já firmu a měl bych zájem podpořit váš nízkoprahový dům, co pro to mohu udělat?
„Můžete se jistě obrátit na naše kontakty, které jsou na našich webových stránkách, které jsou www.nzdmmilovice.cz. Můžete nás navštívit osobně, můžete nám zavolat, napsat e-mail, přes sociální sítě se s námi spojit. Rádi vám o naší společnosti povíme víc a určitě se domluvíme.“

 

Pavla Nožičková, Lektorka tance

Pavla Nožičková

 

„Dneska jsem si připravila takový průsek všech různých tanečních stylů od hip-hopu po latinu. Byla tam i nějaká ta klasika. Pak jsem přemýšlela hlavně o tom, aby to děti bavilo. Ono nejde ani moc o styly. Jde o to děti hlavně zapojit.“

Jak ráda podporujete podobné akce?

„Co se týče spolupráce s rodinným centrem, tak s nimi spolupracuji patnáct nebo 18 let. Skoro každý rok něco děláme.“

Podzimní parba - Nízkoprahový klub Milovice
Zdroj: Jana Súkeníková

 

Co to pro vás znamená, když podporujete děti, které jsou v tíživé situaci?

„Já to takto neberu. Já ráda pracuji s dětmi. Pokud jsem měla čas, tak jsem měla i hodiny taneční pro děti. Nemám pocit, že děti s tíživou situací jsou jiní než ostatní. Prostě jsou to dětí, které mají dětství a chtějí si hrát, chtějí tancovat a chtějí dovádět a mně, když už jsem teď máma, tak se mě to dotýká. Jsem ráda, když se děti smějí a mají dobrou náladu.“

Kdyby měl někdo zájem o taneční kurzy, kde vás může najít?

„Teď už bohužel tancuji pouze pro dospělé – pro ženy i muže. Chodí mi tak hlavně holky, ale občas se tam nějaký chlap také objeví. Tančíme v Rodinném centru jednou týdně v úterý od půl 8 večer.“

Mezi dětmi je o parkour neboli free running velký zájem

Daniel Kohout, zakladatel ObstacleMovement

Daniel Kohout

 

„Jsem tady s ObstacleMovement, který vznikl v roce 2012. Já jsem zakladatel této skupiny, jsme vrcholoví atleti z České republiky, kteří se skládají z různých koutů Česká republiky, kdy společně trénujeme. Naše působiště je v Mladé Boleslavi, kde máme pravidelné tréninky, teď je už máme ve více městech v České republice, ať už je třeba Turnov, Mnichovo Hradiště, Liberec nebo pořádáme i workshopy tady v Milovicích. Objíždíme celou republiku a vzděláváme děti a učíme je parkour, jak správně začít, jak správně trénovat, aby se u toho nezranily.“

Jak je pro vás důležité podporovat podobné akce?

„Myslím si, že ta podpora by měla být z naší strany dost velká. Parkour je dobrý v tom, že je to svoboda pohybu a že to může dělat de facto kdokoli. Není to nic o penězích, člověk nepotřebuje mít peníze, nebo být nějak finančně zabezpečený. To se mi na tom hrozně líbí, že to není sport, který můžete nějak finančně dotovat nebo nějak vrcholově to sponzorovat, je to na každém člověku. Můžete navštěvovat samozřejmě pravidelné lekce nebo můžete jít prostě do města a začít skákat. Nikdo vás v tom neomezuje, nikdo vám neříká, co máte dělat a nic neplatíte. V tom se mi parkour strašně líbí.“

Zájemce o parkour nemusí být nutně gymnasta

Libor Vlach, ObstacleMovement

Libor Vlach

 

Co mohu udělat pro to, kdybych se k vám chtěl přidat?

„Můžete se přihlásit do našich akademií, kde si vás rozdělíme podle vašich dovedností a budeme pro vás ve všech akademiích přistupovat individuálně podle toho, k čemu máte sklony v tom parkouru. V parkouru je totiž strašně moc věcí, ve kterých můžete vynikat. Není to jako basketbal, kde se učíte driblovat a házet na koš a zdokonalujete prakticky pouze tyto dvě dovednosti a stáváte se v nich lepší. V parkouru si můžete ale najít opravdu cokoli v čem vynikáte. Jde od salt nebo čistý parkour – lezení přes zítky, přelézání zdí a všechno podobného. Takto si můžete nalézt opravdu svoji věc, ve které budete nejlepší a my k vám budeme přistupovat individuálně, budete se v tom zlepšovat a nejlepší je na tom, že vás to bude bavit, protože je to věc, která vám opravdu půjde a nebudete nic lámat přes koleno.“

Je potřeba, aby byl gymnasta?

„Nemusíte, na parkouru je geniální to, že se může sebrat opravdu padesátiletý člověk, který nikde neměl žádnou zkušenost s pohybem, může jít ven do parku na schody a vylézt je po čtyřech a říkat tomu parkour, protože je to činnost, která vás jako osobnost zlepšuje a dokazujete si sám sobě tu pohybovou aktivitu, jakou v sobě máte. Pokud vás to baví a zdokonalujete se tím pohybem někde uvnitř sám sobě se tím i zlepšujete.“

Podzimní pařba - Nízkoprahový klub Milovice
Zdroj: Jana Súkeníková

Místní děti předvedly, že již parkour mají v krvi. Je to standard, když objíždíte podobné akce, že děti parkour umí?

„Skáču čtyři roky a v tu dobu, když jsem začínal já, tak to s parkourem takto nebylo. Já jsem na parkour přišel, když jsem někoho viděl, že skočil salto, tak jsem se chytal za hlavu, jak je to vůbec možné, že někdo něco takového dokáže. Teď se ten parkour strašně za poslední čtyři roky rozšířil. Co já skáču, tak se strašně moc rozvinul – mnohem širší komunita lidí se tím zabývá.“

 

Jestliže se vám iniciativa Nízkoprahového klubu Milovice zalíbila, pak určitě navštivte internetové stránky www.nzdmmilovice.cz. Kontakt můžete rovněž navázat přes sociální sítě. Událost by se nemohla uskutečnit bez sponzorů, kterými byli Město Milovice, Oriflame, Coca Cola, Merhautovo pekařství, Rozárka – papírnictví v Milovicích, Mirakulum, Soukromníci – Zuzka Carvová, Luděk Říhá a Ludmila Homolová. 

 

Zdroj: Tývka.cz 

 

 

 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.