Koncert pro Elišku letos pomáhal na druhou

 Na letním pódiu u zříceniny Valečov se uskutečnil v pořadí druhý ročník události Koncert pro Elišku. Tato záslužná událost vybírá peníze na Elišku, které při porodu druhého syna praskla cévka vedoucí k nádoru takzvanému meningeomu o velikosti tenisáku. Ta způsobila mamince krvácení do mozku a ve velké míře převrátila život celé rodiny Kešnerů vzhůru nohama. Podobné akce ale pomáhají rodině hradit nákladnou léčbu, která ve středisku, do kterého dojíždějí měsíčně přesahuje 100 tisíc korun. Eliška je již doma s rodinou a statečně bojuje. Podle její slov blbě chodí, blbě hýbe rukou a v podstatě blbě všechno, ale žije. Každá pomoc ale dává naději a sílu bojovat s nepřízní osudu. 

 

Petr Kešner, manžel Elišky

Petr a Elišky Kešnerovi

 

„První ročník byl pro nás absolutně nad očekávání. To jsme nečekali, počítali jsme s tím, že přijde pár lidí a vyberou se peníze na základní podporu, kterou jsme měli v plánu dělat s Eliškou. Ta podpora, která byla v tu chvíli a tolik lidí, kolik sem přišlo, to bylo prostě něco tak euforického a nad mé očekávání. Prostě to bylo strašně dojemné. Když jsme viděli tu ohromnou podporu lidí, jak moc chtějí pomoci. Dostavilo se hrozně moc kamarádů. Myslím si, že nás to hrozně moc motivovalo k dalším výzvám, že to musíme zvládnout, prostě neskutečné.“

„To, co se stalo byl v den porodu našeho druhého syna. Praskla nějaká cévka, která zásobila nádor, který Eliška měla a o kterém nikdo nevěděl. Lékaři říkali, že ten nádor tam mohl růst patnáct let, možná i déle. Bylo to absolutně bez příznaků, pro nás to bylo jako rána z čistého nebe, najednou prostě Eliška krvácení do mozku. Nejhorší co se mohlo stát, byla skutečnost, že to nateklo do mozkového kmene a to je výsledek současného stavu. Kdyby Elišce dělali rentgen nebo ctčko, tak by pravděpodobně přišlo na něco, co tam být nemá a hnedka tomu mohlo být všechno jinak.“

„Za uspořádání této události patří především neskutečný dík všem kolegům z práce a kamarádům, kteří se podílejí na pořadatelství a vůbec, že si to opět vzali na bedra pořádání takovéto akce. Je prostě neskutečné, že do toho znovu šli a pro nás to je další ohromná motivace.“

 

Jan Kostelník, pořadatel a kamarád

Jan Kostelník, pořadatel a kamarád

 

„Myslím si, že ta první akce byla výborná, jak se povedla, protože se podařilo vybrat poměrně dost peněz. Vybralo se něco přes 200 tisíc korun, které pomohly Elišce v tom, aby se mohla zúčastnit toho programu, aby měla nějakou tu rehabilitaci, což ji stát v podstatě nezajistí. Ať už se to podařilo přímo na této akci, kde se vybraly peníze, nebo z peněz které se vybraly na účet, protože existují stránky jak Facebookové, tak internetové, kde je možné si o této Elišky problematice přečíst celý příběh. Můžete přispět i mimo tuto akci, takže si myslím, že se to podařilo a vnímám to velice kladně, protože je to jediná cesta, jak v podstatě těmto lidem pomoci. Stát se totiž bohužel o tyto lidi nepostará.“

„Program je v podstatě skoro stejný jako loni, protože i loni vystupovaly kapely, které to dělají v rámci pomoci bez honoráře. Jak říkáte, je tady navíc stan, kde je možné se registrovat jako dárce kostní dřeně, což je další pomoc jak pomoci dalším lidem než jenom Elišce. Říkali jsme si, že by bylo fajn, když už se tady sejdou lidi, kteří jsou ochotni pomoci někomu konkrétnímu, tak třeba se najde někdo, kdo bude ochotný se zaregistrovat jako dárce kostní dřeně. Pomůžeme pak dalším lidem, které to také potřebují.“

 

Michal Sláma, maskot týmu a spoluzakladatel Náboru hrdinů

Michal Sláma, maskot týmu a spoluzakladatel Náboru hrdinů

 

„S ohledem na to, že tuto akci pořádá kamarádka, tak jsme byli přizvání, že zorganizuje dobro na druhou a pomůžeme tady jak Elišce, tak potenciálně někomu jinému, když tady budeme mít nějaké lidi, kteří se zaregistrují do registru dárců kostní dřeně.“

 

Jak se mohu dostat do registru kostní dřeně?

„Podmínky jsou v podstatě takové, aby byl člověk zdravotně v pořádku, netrpěl nějakými zdravotními problémy. Bohužel zapisování do registru co se týče tohoto procesu, je trochu náročné, že třeba lidi, kteří mají astma se do registru zapsat nemohou. Ideálně je mít zdravotní stav v pořádku. Další podmínkou je, aby jim bylo 18 až 35 let včetně 35. roku věku. Mohou zajít buď v určitých nemocnicích nebo střediscích, které si mohou vyhledat třeba na internetu přímo do nemocnice se zapsat, nebo vyhledávat náš Nábor hrdinů nebo jiné organizace, které se zabývají cestováním po republice a náborem na akcích jako je třeba tato.“

 

Pokud jste ještě Elišce nepřispěli a rádi byste to změnil, pak se podívejte na internetové stránky www.proelisku.cz. Můžete se stát zároveň hrdinou a přihlásit se do Českého národního registru dárců dřeně. Více se dozvíte na stránkách www.kostnidren.cz.

 

Také by vás mohlo zajímat:

Mnichovo Hradiště otevřelo architektonicky povedené komunitní centrum

 

Zdroj: Tývka.cz 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.