Přerov nad Labem otevřel dveře skanzenu s vánoční tematikou

Již od 15. listopadu do 30. prosince se otevřely brány Polabského národopisného muzea v Přerově nad Labem. Připravilo si speciální výstavu Vánoce v Polabí. Muzeum zasazené do přírody lidem představuje lidovou architekturu a kulturu středního Polabí. Figuríny vykreslují život na polabské vesnici od poloviny 18. století až do první poloviny 20. století. 

Zajímavostí muzea Přerov nad Labem je skutečnost, že jde o jedno z vůbec nejstarších regionálních muzeí v přírodě na území Evropy. Jeho počátky se začaly psát již od roku 1895. Na počátku stála bývalá kovárna a rychta označovaná za „staročeskou chalupu“.

 

Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem

 

Zřídilo jej přitom regionální národopisné muzeum. Novodobá historie zde začala v roce 1967. Po tomto roce docházelo k následnému rozšiřování skanzenu.

Aktuálně se Polabské národopisné muzeum rozkládá na ploše dva hektary. Je na ní přitom čtyřicet objektů lidové architektury, mezi nimiž figuruje devět chalup, sedm špycharů, čtyři stodoly, kaplička a další.

Polabské národopisné muzeum v Přerově nad Labem

Součástí vánočního programu je i jarmark, kde si můžete zakoupit například různé vánoční ozdoby, k vidění je i celá řada betlémů nebo dobové recepty vánočního cukroví. Svoji práci zde představuje i košíkář nebo kovář. Pokud vám bude zima, tak se můžete zahřát svařákem nebo grogem.

Pro veřejnost je Polabské národopisné muzeum otevřeno od pátku do neděle mezi 09:00 až 16:00 hodinou. Poslední vstup je možný v 15 hodin. V ostatní dny bude krom pondělí otevřeno pro objednané zájezdy. Od 26. 12 do 30. 12. bude otevřeno denně. Dospělé vstupné činí 100 korun, senioři od 65 let, studenti do 26 let a školáci do patnácti let zaplatí 50 korun. Rodinné vstupné odpovídá 270 korunám a předškoláci mají vstup zdarma. Skanzen je otevřený i návštěvníkům se psy. Ti ovšem nesmí do vnitřních prostor a musí být na vodítku, velcí psi musí mít náhubek. Poplatek za psy činí 20 korun. 

 

Zdroj: Tývka.cz, Polabské národopisné muzeum 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.