Milovice hostily největší festival DNB Let it Roll 2019

Letiště v Milovicích hostilo v pořadí dvanáctý ročník open air festivalu Let it Roll. Jde o největší festival svého druhu na světě. Jako každý rok jej navštívili lidé z celého světa. Mezi interprety figurují největší jména z české scény, kterými jsou například DJ Madface nebo A-Cray. Ale jsou tu i největší světová jména. Mezi ně patří Chase & Status, Andy C, High Contrast, Noisia nebo Pendulum.

DJ Madface


Jak dlouho se věnuješ této hudbě?
„Nevím, furt říkám, že je to osm let, ale osm let to bylo už před 10 lety, takže to bude třeba 15 let. Asi zhruba patnáct let to bude no. Vždycky jsem to dělal, protože mě bavilo být kreativní, vymýšlet si svoji hudbu a dělat si v tom, co chci, ale čím víc jdu vidět, tak mě baví asi to, když zahraju svůj track a lidi tam prostě šílí, tančí na to a líbí se jim to a pak mi chodí takové feedbacky, že se jim to líbilo. Takže tohle je ta největší motivace.“

Na jaké stage hraješ na letošním Let it Rollu?
„Asi za deset minut tady na Temple stage tady vedle hned.“

Plánuješ něco do budoucna, jak je to s nějakou novou produkcí. Chystáš nové album?
„Album ne, ale mám toho spoustu. Mám spoustu nové hudby, ale někdy to trvá dýl, ta domluva mezi labelem a podobně a taky sháním vokalistu, což trvá taky dlouho. Takže mám toho hodně v plánu, ale nechci říkat přesné datum. Zatím není nic dokončeno.“

K čemu se přibližuje tvůj styl hudby?
„No spíš takový mainstream. Asi bych to nejvíc přirovnat k mainstreamu. Je tam trochu tvrdíš prvků, jsou tam piana, jsou tam housle. Všechno, co mě baví, tak se snažím dávat do té hudby.“

Když jsi začínal měl jsi někoho, kdo tě inspiroval?
„Idol byl pro mě vždycky Andy C. Když jsem se s ním dostal do kontaktu a chtěl vydat moji hudbu, tak to byl pro mě zážitek a takový splněný sen. Vždycky to byl a vždycky to bude Andy C.“

Zdeněk Souček (DJ Suki), pořadatel festivalu Let it Roll


Kolik hodin zabere vybudovat takovýto prostor?
„Na hodiny to úplně nevím, ale festival se připravuje víc jak rok, my máme před tímto ročníkem už umělce na další rok a samotná stavba toho festivalu trvá zhruba čtrnáct dní. Podařilo se nám ji v letošním roce zkrátit. Minulý roky to trvalo až měsíc. Nejnáročnější je samozřejmě instalace hlavní scény, co je za námi.“

Každý rok jsou tady top jména DJjů. Jak je obtížné sem dostat ta jména. Je to pro ně pocta, že tady mohou vystoupit.

„My jsme v tomto směru v dobré pozici, protože umělci sem rádi jezdí. Je to pro ně důležité tady vystoupit, protože jsme největší festival tohoto žánru. Samozřejmě u těch velkých jmen se dostáváme do konkurence multi žánrových festivalů, které jsou schopny zaplatit mnohem větší peníze než my. Tam taky někdy bojujeme, ale obecně v té komunitě to máme poměrně jednoduché, protože sem všichni rádi jezdí.“

Zeptám se na tu hlavní stage, jak je veliká. Letos se ještě chystá něco nového, co se týká 3D projekce.
„Hlavní scéna je zhruba 50 metrů široká a tuším 17 metrů vysoká. Je na ní použito přes 300 čtverečních metrů ledkových obrazovek a spousta světel. Celá ta stavba váží přes sto tun. Takový highlightem toho festivalu je každý rok opening show, která zároveň prozrazuje část příběhu, který máme k tomu festivalu napsaný, který je vlastně o robotech, kteří přistanou na Zemi a nějakým způsobem interaktují s lidmi. Letošní část se bude týkat cestování ve vesmíru. Takže všichni se mohou těšit na to, že se tato stage se zvedne a odletí odsud.“

Kdo se letos podílel na té opening show. Každý rok to jsou jiné interpreti.

„Máme lidi, kteří se té show věnují celý rok a každý rok si vybíráme jiné umělce, kteří skládají hudbu, protože je tam vždy složená originální hudba. Každý rok jsou to jiní umělci. V letošním roce jich bylo pět například Hybrid Minds nebo Neon Light.“

Jak probíhá spolupráce s městem. Jak je složité se domluvit na takto velkém festivalu?
„S Milovicemi máme dobré vztahy. Dlouhodobě spolu komunikujeme a snažíme se řešit případné problémy, které tady vznikají. Myslím si, že po té organizační stránce to tady máme dobře připravené. Takže tady nevznikají žádné problémy s dopravou nebo s něčím takovým. Jediný problém samozřejmě je hluk, který souvisí s každou takovouto hudební akcí a tam se snažíme každoročně jednat, jakým způsobem namířit ty scény tak, aby obtěžovaly co nejméně obyvatele tady v okolí.“

Jaké máte plány do budoucna? Budete furt tady nebo plánujete třeba i jiné místo?
„Zatím plánujeme zůstat tady. Samozřejmě toto letiště má určité své limity nebo své těžkosti. Není tady žádná infrastruktura. Takže my vlastně stavíme festival na zelené louce a všechno, co tady je, se musí přivézt. Vyhovovalo by nám asi místo, kde taková infrastruktura je a kde je nějaký přirozený stín, nějaké stromy. Je to mnohem příjemnější pro návštěvníky, ale takové místo jsme zatím neobjevili. Takže plánujeme zůstat tady.“

Jaký jste si připravili doprovodný program kromě samotné hudby?
„Mimo těch sedmi hudebních scén, které tady jsou, tak máme poměrně velký doprovodný program, který probíhá během celého dne. Je tady konference Beats evolution, kde vystupují různí umělci, jsou tam s nimi rozhovory nebo lidi ze scény a profesionálové z hudebního průmyslu. Máme tady spoustu hravých aktivit od nějakého vodního skatu, žonglování a další věci. Snažíme se, aby i během toho dne byl program zajímavý.“

Největší drum & bassovou party navštívily desetitisíce návštěvníků. Návštěvníci festivalu festivalu vytvářejí pro Středočeský kraj důležitý díl pro cestovní ruch. Příští rok si tuto akci nenechejte ujít. 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.