Vynálezci, kutilové a bastlíři se sjeli do Mladé Boleslavi na Mini Maker Fair

Mladá Boleslav hostila další zastávku vynálezců, kutilů, bastlířů a nadšenců v oblasti elektroniky a technologií všeho druhu – Mini Maker Fair. Prostory pluhárny na Střední průmyslové škole a Vzdělávací centrum Na Karmeli se o víkendu 21. a 22. září zaplavily 3D tiskárnami, virtuální realitou, laserovým scanováním, roboty a dalšími vynálezy nadšenců z oboru.

Maker fair je světovou akcí, jejíž tradice sahá do roku 2006, jak se tato akce dostala do Česka?

Vojtěch Kolařík, organizátor Mini Maker Fair

Vojtěch Kolařík

„Tuto akci jsme začali organizovat před dvěma lety v Praze na Maker Fair Prague. Ten první ročník oslovil 10 tisíc návštěvníků, což byl velký úspěch na to, že ta akce byla poprvé v Česku. My jsme si řekli, protože jsme sami organizátoři z regionů, že by bylo skvělé se do těch regionů vrátit a přenést ten festival i tam. To se děje právě v Mladé Boleslavi, vyzkoušeli jsme si to loni v dubnu v Plzni, kde přišlo 2,5 tisíce lidí a řekli jsme si, že by si Mladá Boleslav něco podobného také zasloužila. Ten prostor, který byl opuštěný a nebyl otevřený veřejnosti, k tomu docela vybízel. Takže s přispěním společnosti Škoda Auto se tato akce mohla tady stát v této hale. Zrovna tady za námi organizuje maker Maty workshop na uchošťourová děla. Je to projekt, který sám vymyslel a my jsme mu pomohli do toho vložit nějaký malý kapitál, nakoupit si více toho vybavení a dělat workshopy v rámci Maker Fairů, jeho baví pracovat s dětmi a s lidmi obecně a tvořit ty workshopy. Takže jsme se takto dali dohromady a on v rámci našich akcí může ty workshopy tvořit dál. Stejně tak tady tvoří autíčka, která jezdí na dlouhé dráze atak podobně. Takže nás stačí oslovit. My si říkáme iniciativa Make More, která se snaží dlouhodobě podporovat makery, budovat jim nějakou síť, propojovat je mezi sebou, propojovat ty otevřené dílny. Zatím jsme ale na začátku u těch Maker Fairů. Myslíme si ale, že Maker Fairy jsou dobrá příležitost, jak na sebe tyto nadšence nabalit, společně je pak propojit a tu komunitu rozšiřovat a tvořit toho víc.“

Mini maker fair nabídl k vidění opravdu zajímavé věci, které byly navíc doplněny řadou workshopů hlavně pro děti. Nejmenší návštěvníci akce si mohli například zasoutěžit v tvorbě o nejhezčí autíčko, vyrobit si prak, uchošťourová děla nebo si vyzkoušet rádiové vysílání morseovkou. Akci navštívila řada partnerů včetně Průša Labu, který pro nejmenší připravil Nerdy Derby. Je to soutěž pro děti, kdo nejrychleji sestaví nejhezčí autíčko. Je to způsob, jak děti zabavit a jak jim dát možnost velmi často poprvé vůbec něco vyrobit. Často se tak děti setkají prvně například s vrtačkou. 

Tomáš Kapler – Prusa Lab

Tomáš Kapler

Jak Průša Lab podporuje tuto iniciativu Maker Fairu?

„Pepa Průša, který vlastní celou továrnu a vyrábí 3D tiskárny, tak v podstatě Maker Fairy zavedl v České republice. Jinak je to mezinárodní aktivita a je to způsob, jak lidem ukázat, že si nemusí všechno kupovat, ale mohou si i něco vyrábět, což je kompatibilní s tím, co dělá Průša. To znamená 3D tiskárny, které slouží k tomu, aby si tam lidi naprototypovali nějaký výrobek a Prusa Lab je komunitní dílna, kam lidi mohou přijít, zaplatit si malý členský poplatek a mají tam různé nejenom 3D tiskárny, ale laserové řezačky, pily a všechno co mohou potřebovat k výrobě. Ten způsob, proč takto jezdíme a pořádáme takovéto akce pro děti je takový, že chceme, aby se děti naučily s něčím dělat a do budoucna, aby je to zajímalo. Mohou v sobě objevit třeba nějaký talent nebo je to začnou bavit a začnou si doma něco vyrábět a třeba z nich budou v budoucnu nějací vývojáři nebo vynálezci. Je to na nich. Dětská imaginace a představivost je to nejdůležitější, co mají a je potřeba ji využívat od mala.“

Steampunkový nadšenci z Manstervilu přivezli ukázat kinetické kolotoče, které byli k vidění i na světoznámém festivalu Burning Man. Nezisková organizace Czechitas zaměřující se především na inspiraci žen a dětí v oblasti IT přivezla svůj stánek s programovacími robůtky. K vidění byla i velmi zajímavá 3D tiskárna na čokoládové kreslení a svůj návěs přijel představit i Brněnský FAB lab.

s čím FabLab přijel a čím se Brněnská pobočka zabývá?

Jakub Dokulil, Lektor FabLab Experience

Jakub Dokulil

„Brněnský FabLab je jedna z otevřených dílen, které jsou k dispozici v Brně. Je to prvek celosvětové sítě FabLabu. Konkrétně tento návěs je takovou naší mobilní divizí, se kterou objíždíme kraj a dovážíme výrobní technologie, které tu máme do škol, abychom s nimi mohli seznámit děti. Ty následně podnítit k nějakému technickému vzdělání nebo k nějakému samotnému bastlení doma. Samozřejmě jsme FabLab, takže musíme splňovat kritéria, abychom byli FabLabem. Takže máme tu CNCčko, máme tu laserovou řezačku, máme tu 3D tiskárny, máme tu řezací plotter. K tomu tady máme od firmy ThermoFisher Scientific věnovaný elektronový mikroskop a také tu máme kooperativního robota. Toho nám sem zapůjčila firma Aubo. Právě tyto přístroje jsou ty, se kterými učíme děti, když objíždíme kraje. Pro návštěvníky tady ještě máme možnost, že si mohou vyrobit tričko s nějakým originálním polepem, který tady vyřízneme na plotteru, případně, že si mohou vyříznout něco na laserové řezačce něco ať už ze dřeva ne z plexiskla.“

 Jak jste se dostali k sérii těchto eventů?

„Brněnský FabLab je samozřejmě otevřená dílna. To znamená, že tady máme spoustu makerů, které je vhodné zastupovat. Takže právě proto objíždíme tyto události. S tímto návěsem jsme byli například ve Vídni nebo na pražském Maker Fairu. Určitě se chystáme i na ten brněnský.“

Česká odnož Maker Faire se nezaměřuje jen na pořádání těchto eventů, nabízí i vlastní kutilské sady včetně kompletních návodů pro různé věkové kategorie od úplných začátečníků po zkušenější bastlíře.

Vojtěch Kolařík, organizátor Mini Maker Fair

„Nás čeká shodou okolností i Maker Fair i v Brně. Ten se odehraje v říjnu. Vždy hledáme nějaké lokální parťáky nebo kamarády, se kterými bychom to mohli organizovat a kteří ještě nemají vybudovanou tu síť těch makerů, jak mi říkáme nebo vystavovatelů, kteří by se do toho Maker Fairu mohli zapojit a představit své aktivity. Tady v Mladé Boleslavi takováto organizace ještě není, ale teoreticky by mohla ještě vzniknout. Vzniká diskuze o tom, jestli tady založit nějakou otevřenou dílnu nebo nějaké komunitní centrum, které by navázalo na nějaký dlouhodobější provoz.“

Vzdělávací centrum Na Karmeli nabídlo kromě prohlídek ve virtuální realitě a herní zóny také ukázku inteligentního zemědělství pomocí využití snímkovacího dronu, samojezdíci roboty, kteří se na trase orientují pomocí magnetické pásky na zemi, nebo poslední projekt středoškolských studentů Škoda Auto. Komu mladoboslavský Mini Maker Fair unikl, určitě si nenechte ujít ten Brněnský 19. a 20. října. 

 

Zdroj: Tývka.cz

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.