Turnovské řemeslné trhy již po 24. zviditelnily české řemeslníky

V malebném městě Turnov z Českého ráje se pořádal v pořadí 24. ročník Staročeských řemeslnických trhů. Zájem řemeslníků rok od roku roste a s tím i logicky počet stánků. Letos jejich počet stoupl zhruba o 20 na 160.

Jak se mohou řemeslníci do vašich trhů zapojit?

Marcela Beranová, předsedkyně Spolku Muzea Českého ráje v Turnově

„Provádíme výběr. Většinou, když zavolají nebo i my se aktivně účastníme řemeslnických trhů v jiných regionech a vybíráme si, co nás zaujme nebo jsme samozřejmě v kontaktu s ministerstvem kultury, kde jsou také nominovaní řemeslníci. Takže odtud čerpáme inspiraci a samozřejmě se nám ozývají řemeslníci, ale ne všichni se sem samozřejmě mohou dostat. Takže my se zajímáme o jejich výrobky, jakou mají tradici, jaké materiály zpracovávají, pak to vyhodnocujeme a popřípadě potom je vyzveme k tomu, aby se zúčastnili řemeslnických trhů.“

Kdybychom srovnali předchozí ročníky, mění se počet stánků nebo je to podobné?
„Je to podobné, ale já už jsem před chvilkou říkala, že je stánků letos více, máme tady zhruba o uličku víc. Je to zhruba o 20 řemeslníků víc. Takže malinko navyšujeme, protože zájem je tak obrovský a nabídka řemesla je také široká. Máme z toho velkou radost, že se nabídka takto rozšiřuje a stále je zájem ze strany řemeslníků dodržovat tu tradiční lidovou kulturu, pracovat s tradičními postupy a zpracovávat tradiční materiály.“

Jsou tu stánky z okolí nebo stánky z celé České republiky?
„Je to z celé České republiky. Takovou naší chloubou je moravská ulička, kde jsou opravdu řemeslníci nominovaní ministerstvem kultury České republiky, takže to jsou takoví top řemeslníci, kteří tu máme a jsme za to moc vděční. Samozřejmě jsou tu zástupci dalších ocenění a to třeba mistra tradiční rukodílné výroby Libereckého kraje. To jsou nominovaní řemeslníci zase z regionů Libereckého kraje a určitě z celé České republiky – Morava, Slezsko, Vysočina, prostě tu jsou zastoupení z celé České republiky.“

Co jste si do Turnova přivezli?

Michal Novák, Levandulová.cz


„My jsme přijeli ze jihozápadních Čech – Horažďovice a když pojedete za Horažďovice a kousek za nimi jsou Těchonice taková malá vesnička a tam máme mentální základnu, tomu říkám, protože levanduli si vozíme z Francie a potom propojujeme naši práci a práci Evelíny. To je farmářka, za kterou jezdíme Luberonu. Dovezli jsme si takový kompletní levandulový sortiment všechno. Kam jde levanduli dostat, tak tam ji dostáváme. Od té základní formy sypaný květ, svazky, esence přes celou kosmetiku, kterou mícháme levanduli s oslím mlékem až třeba právě k vínu, kde mícháme zase víno, levanduli a borůvky.“

Milan Dostalík, Express*port


„Já jsem z jižní Moravy a připravili jsme si tatranské oštěpky, které bereme z Tater od našich kamarádů, s kterými spolupracujeme už léta no a teď je tady nabízíme. My tuto produkty nabízíme pouze na různých podobných trzích, jako je tady tento, takže bohužel nikde jinde to není možné.“

Kde si mohou zájemci vaše produkty pořídit?
Michal Novák, Levandulová.cz
„Dá se přijet i do těch Těchonic, ale na levandulová.cz máme e-shop, tam se dá projít veškeré produkty, které máme a hlavně tam máme i dost z akcí, kam jezdíme, protože takhle jako jezdíme do Turnova, objíždíme celou republiku. Je to pro nás takový důležitý prvek, protože máme přímý kontakt se zákazníkem a baví nás to. Takže takto na trzích po celé republice nebo na našem webu.“

Jak si myslíte, že je důležité podporovat české produkty?
Michal Novák, Levandulová.cz
„Hodně, je to základ, protože pokud se staneme montovnou, tak se to promítne do všeho i do ceny práce. Když je možnost podporovat toho výrobce přímo tady, tak ta cena výrobku je samozřejmě vždy větší, ale ta kvalita je také někde jinde, bude větší sortiment a bude i více práce samotné nejenom toho produktu, ale i té možnosti lidského vybití se v té práci vymýšlet různé věci. Určitě je to dobře, když lidé podporují místní tvorbu.“

Milan Dostalík, Express*port
„Nevím, jestli je to důležité pro celou Českou republiku, ale určitě je to důležité pro ty drobné výrobce případně i pro drobné obchodníky, jako jsme třeba my. Myslím si, že je dobré podporovat lidi, kteří se z jedné strany živí sami a z druhé strany vytváří práci pro ostatní a hlavně vytváří nějaké hodnoty, nesedí jenom u počítače.“

Řemeslnické trhy doprovázel již tradičně i kulturní program. Probíhala zde jak hudební, tak i divadelní představení. Ruku v ruce s propojením řemesel a kultury vznikla přátelská atmosféra. Tu podtrhovalo i příjemné počasí a příjemné prostředí městského parku.

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.