Na SZŠ a VOŠZ MB došlo k náboru dárců dřeně, přihlásil se rekordní počet žáků

V Mladé Boleslavi na Střední zdravotnické škole a Vysoké obchodní škole zdravotnické v Mladé Boleslavi se uskutečnila přednáška a nábor pro nové dárce kostní dřeně. Tuto důležitou akci pořádá Český národní registr dárců dřeně a objíždí tak nejenom střední školy, aby tak získal nové dárce. Mladí lidé rovněž získají potřebné informace o této problematice.

Lucie Laurýnová, ředitelka SZŠ a VOŠZ MB

Lucie Laurýnová

„Střední zdravotnická škola dostala letáček s nabídkou, zdali bychom měli zájem zapojit se do registru dárců kostní dřeně – do této náborové akce. V podstatě jsme to kvitovali jako úžasnou nabídku jednak představit národní registr našim žákům a studentům a jednak vidíme v těchto našich žácích možné potenciální dárce kostní dřeně, což bereme jako obrovské poděkování a možnost nebo příležitost pro budoucí příjemce této skupiny.“

O darování kostní dřeně bylo mezi vašimi žáky velký zájem. Překvapilo vás to?
„Očekávala jsem, že naše děti tento zájem projeví, že budou mít zájem se zaregistrovat, protože naši žáci se připravují na pečující profesi. Jednou ze základních podmínek pro to, aby žák a pozdější zaměstnanec pracoval v oblasti pečujících profesí, musí být lidská stránka a oni lidští jsou. Zde se projevilo to, co my víme, že to jsou lidé otevření a vstřícní své profesi.“

Plánujete tuto událost podpořit v příštích ročnících?
„My určitě, pokud nás národní registr osloví , tak určitě rádi je sem opět pozveme a uspořádáme tuto náborovou akci.“

Tereza Košvancová, studentka čtvrtého ročníku SZŠ MB

Tereza Košvancová

„Bylo to moc hezké. Moc se nám líbilo, jak nám paní přednesla prezentaci, kterou si připravila a bylo to pro nás hodně ponaučné. Hodně jsme se se třídou bavili, že bychom o tom chtěli víc vědět a těšili jsme se na tuto přednášku. Já jsem říkala, když by to mělo zachránit nějakého pacienta, člověka, kohokoli, že bych do toho šla. My jsme se rozhodli ne jako třída, ale každý samostatně, ale řekli jsme si, že do toho půjdeme. Jako zdravotníci jsme to chtěli.“

Věra Šilerová Koordinátorka náboru Českého národního registru dárců dřeně

Věra Šilerová

„Dnešní přednáška byla výborná, studenti měli zájem a co mě nejvíce udivilo. Na středních školách to bývá většinou pouze o přednášce a tady je vidět, že děti na to byly připraveny, informace měly a bylo to i o té registraci. Takže tady se spousta studentů zaregistrovala – takže krása.

Jsem sestřička z hematoonkologie a v registru zastávám funkci koordinátora náboru pro celou Českou republiku a mezi jednu z mých prací patří ježdění po přednáškách po středních školách. V letošním roce jsme vypsali edukační program pro střední školy právě na to, aby se ty děti o tom registru co nejvíce dozvěděly. Takže je to vypsané pro celou Českou republiku, takže objíždíme různé školy, které se do toho edukačního programu zapojily a dělám tam přednášku o registru dárců kostní dřeně a vůbec nemocích krve s ní spojených.

Navázat Náborové akce se pořádají po celé České republice, pořádá je jeden i druhý registr a jsme rádi, když do něj lidi vstupují. Jsme si ale vědomi toho, že tam potřebujeme zdravé a mladé lidi. Proto jezdíme dělat ty edukace po středních školách, aby se ta informace k mladým lidem dostala co nejdříve, aby měli čas na to přemýšlení. Nemusí hned vstoupit, to není vůbec podmínka, ale je důležité, aby tu informaci měli, že ty registr vůbec je, že tady takový problém je, že je to problém výrazný. Proto chceme, aby tu informaci měli, aby ji nějak zpracovali a do budoucna se nějak zaregistrovali.“

Dárci dřeně

Jak spolupracujete s Martinou Chmelovou?
„Martina Chmelová je náš výborný a velmi aktivní spolupracovník. Je s ní krásná spolupráce, má spoustu výborných nápadů a hlavně dělá velké nábory. Zrovna zítra máme v České Lípě, kde to asi bude velmi zajímavé, protože přes Facebook je tam nahlášeno téměř 200 lidí na registraci.“

Martina Chmelová pořádá Nábor dárců kostní dřeně. K této iniciativě získala inspiraci od své kamarádky, která krátce po porodu onemocněla leukémií.

Informace o příběhu Martiny Chmelové se dozvíte ve článku Boleslavského deníku.

Co máte v plánu v nadcházejících dnech?

„Teď nás čeká náborová akce v České Lípě, bude náborová akce v Praze a čeká mě v pátek ještě přednáška a mám takový pocit, že je to Brandýs nad Labem. Jinak je to opravdu po celé České republice. Střední školy to chtějí stihnout do maturity, když to jde. Teď se tedy zaměřujeme na střední školy. Pak zase mají po maturitě, tak děláme nábory na vysokých školách.“

Dárci dřeně

Jak probíhá samotný odběr?
„Vzorek je odebrat úplně jednoduché. Tam není určitě nic složitého. Horší je už ten samotný odběr. Jsou dvě možnosti. Jedna je z lopaty kosti kyčelní. To se provádí v narkóze, když se odebere určité množství kostní dřeně. Samozřejmě bez té narkózy by to bylo bolestivé. S narkózou ten odběr není. Poté je druhá možnost. Kdo by nechtěl podstupovat narkózu, tak může podstoupit odběr pomocí separátoru, kdy je člověk napojen na přístroj, kdy vám z jedné ruky krev berou, odseparují vám buňky, které potřebují a ze druhé ruky vám vrací zbytek látky.“

Zaregistrovat se do registru kostní dřeně může člověk od 18 let do 35 let. V registru pak setrvá do svých 65 let, z kterého ho pak systém vyloučí automaticky. S přibývajícím věkem se snižuje šance díky přidružujícím onemocněním, které ten člověk získá k tomu, aby mohl někomu darovat tu kostní dřeň. Pokud chce člověk věnovat svoji kostní dřeň, pak musí být naprosto zdraví. Pro více informací se podívejte na internetové stránky www.kostnidren.cz.

 

Zdroj: Tývka.cz

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.