Mnichovo Hradiště zahájilo revitalizaci Masarykova náměstí

Ve čtvrtek 14. května poklepali zástupci města Mnichova Hradiště společně s realizátory stavby na základní kámen k revitalizaci Masarykova náměstí. Projekt za 50 milionů korun se začíná proměňovat v realitu po pěti letech trvajících přípravách. 

 

Lucie Heřmanová – jednatelka H-Intes

Aleš Neudert a Lucie Heřmanová - H-Intes

 

Revitalizace bude probíhat ve třech etapách. V tomto roce se začíná první etapou a bude následovat další dva roky do konce roku 2022.“

 

Aleš Neudert – obchodní a výrobní ředitel H-Intes

„První etapa, která se začíná realizovat nyní, zahrnuje část před úřadem včetně obnovy parkoviště, které je na druhé straně 610, samotnou opravu 610 jako průtahu náměstím a pak samotné revitalizaci před městským úřadem. Tím se končí v letošním roce. Je to rozfázované asi do pěti fází tak, abychom dodrželi základní obslužnost náměstí. Jedinou výjimkou omezení průjezdností náměstím bude při pokládce vrstev v rámci oprav silnice 610. Po celou dobu bude zachován omezeně průjezd. V dalších dvou letech se počítá s vybudováním zbytku – stávajícího autobusového stanoviště, které bylo za úřadem. Ty se přesunou na dva nové zastávkové zálivy, které se budují u 610. Celá ta zóna se zklidní a vytvoří se tam pobytový prostor s interaktivní výbavou a zelení, plus nějaké parkování, které je tam nutné.“

 

Masarykovo náměstí Mnichovo Hradiště

 

Jaký tým se na revitalizaci podílí?

„V přípravné práci je pět lidí – nějaká příprava, rozpočtářka, stavbyvedoucí, zástupce a pak to jsme my dva s paní Heřmanovou. My zajišťujeme obchodní stránku věci. Pak je tam samozřejmě kupa dělníků a pracovníků, které potřebujeme pro pokládky dlažeb. Bavíme se třeba o počtu šedesáti lidí a to tedy jak kmenových, tak i externích. Na sezónu samozřejmě najímáme i externí pracovníky.“

 

Jaký materiál se při stavbě použije?

„Vybral se materiál podle přání architekta. Město nemělo problém s tím, co se vybralo. Tím pádem máme odsouhlaseno, objednáno a jedeme dál.“

 

Masarykovo náměstí Mnichovo Hradiště

 

Lucie Heřmanová – jednatelka H-Intes

„Moc se nám líbí, že se bude využívat i současná dlažba.“

 

Aleš Neudert – obchodní a výrobní ředitel H-Intes

„V rámci první etapy, která aktuálně probíhá, je pouze asfalt a případně nějaké zbytky, které jsou použitelné do nových povrchů. První etapa je tak realizována kompletně z nových materiálů. Teprve v té druhé fázi začneme přimíchávat stávající materiál do toho nového.“

 

Eliška Černá – architektka Rehwaldt Landscape Architects

Eliška Černá - architektka Rehwaldt Landscape Architects

 

Jaká to byla pro vás výzva pustit se do architektonického projektu revitalizace Masarykova náměstí?

„Výzva to byla velká. Již při slavnostním zahájení jsem zmiňovala, že do celého projektu vstupovalo velké množství aktérů. To bylo ve výsledku ku prospěchu, protože se říká – víc hlav víc ví. Zároveň měl ale každý jiný názor, ať už to byla představa nás jako architektů, města, veřejnosti, poté různých správců podzemních sítí. Velké množství lidí si neuvědomuje, kolik vede pod náměstí sítí a že každý má své požadavky a své limity. Není pak například možné všude vysadit stromy. Dalším důležitým faktorem jsou požadavky bezpečnosti, Policie České republiky a podobně. Skloubit všechny tyto aspekty dohromady a vytvořit nějaký návrh, ve kterém se všichni budeme cítit komfortně, který by nám všem vyhovoval, to byla největší výzva.“

 

Snažili jste se skloubit historické prvky z minulosti?

„Již v soutěžním návrhu jsme představovali koncept křížících se linií, které vycházejí z historie města – tedy z faktu, že vzniklo na křižovatce měst. Ten se nám podařilo udržet až do samotného závěru s tím, že jsme tomu přidávali i pragmatičnost. Propojili jsme to i s taktilními prvky pro slepce nebo s odvodňovacími prvky. Zároveň to už bylo součástí soutěžního návrhu. V rámci něj se nám podařilo udržet myšlenku takzvané divoké mozaiky, ve které kombinujeme jak existující dlažbu. Ta pochází z různých historických epoch. Vlastně se tady co každých deset let střídaly různé vzory a různé dlažby a my chceme tyto jednotlivé střípky z minulosti vzít a poskládat z nich novou vrstvu.“

 

Vodní prvky a plno okrasných stromů

Masarykovo náměstí Mnichovo Hradiště

 

Co se týče zeleně, jaké stromy jste zvolili a z jakého důvodu?

„O tom, jaké stromy zvolit byla jedna z největších diskuzí. Neříkám, že to bylo pro nás jednoduché. Nakonec jsme zvolili v tom takzvaném hájku na severu náměstí takzvané okrasné jabloně. Jde o zakrslejší formu klasických jabloní, které mají taková malá, nepatrná jablíčka, která vydrží i celou zimu. Díky rekonstrukci sítí jsme měli možnost přidat řadu stromů u základní školy. S ní jsme původně nepočítali, protože se tam stromy nevešly. Jde o okrasné hrušně. Na jižní straně podél zastávkových zálivů jsme navrhli okrasné platany. Největším limitem pro stromy jsou sítě. Zároveň jsme hledali shodu s památkovou péčí. Tím, že je celé náměstí součástí památkové zóny, tak jsme museli dbát na to, abychom těmi stromy nezastínili historické fasády.“

 

Co se vám na architektonickém návrhu líbí nejvíce?

„Uvidí se, až to bude stát, na co budeme nejpyšnější. Těším se ale na lavičky, ty tam stále jsou. Mají oboustranná opěradla, která se různě klopí a člověk si může vybrat, kterým směrem bude sedět. Zároveň mám radost z háječku, že se to tam podařilo zrealizovat a také doufám, že nám bude dobře fungovat systém s dešťovou vodou, kdy zasakujeme většinu plochy náměstí přímo v místě. To znamená primárně pod stromy nebo k okrasným záhonům, které jsou na západní straně náměstí. Dalším zajímavým prvkem je vodní prvek, který se inspiroval faktem, že Mnichovo Hradiště stojí na hraně Českého ráje. Z toho jsme si vzali inspiraci pískovcových věží. Zároveň zde právě na hraně Českého ráje pramení dva potůčky, které obtékají Mnichovo Hradiště a vlévají se do Jizery. Ty tam jsou symbolicky znázorněny právě těma dvěma tryskami, které mají různé funkce. Jednak střídavě klasicky stříkají. Zároveň tam budou i mlhoviště a občas tam bude probublávání. Voda se někdy trochu zvedne. Vznikne tam tak brouzdaliště, pak se zase hladina sníží. To je to, co jsme připravovali do poslední fáze a těším se, až to bude fungovat.“

 

Mnichovo Hradiště zajistilo dočasné parkování

Ondřej Lochman, starosta Mnichova Hradiště

Ondřej Lochman, starosta Mnichova Hradiště

 

„To, že se podařilo dostat k rekonstrukci náměstí, je skvělá věc. Nicméně každá stavba má svá omezení. Letos se bude revitalizovat ta první část – mezi radnicí a několika obchůdky. Asi nejznámějším místem je Restaurace Karlovy Vary. Tam bude uzavřeno parkoviště cca na dva až tři měsíce. Bude to záležet na tom, jak úspěšně bude rekonstrukce probíhat. Bude tady uzavřena i hlavní komunikace. To chystáme maximálně na týden někdy na podzim, až se budou dělat asfalty. Mezi tím bude samozřejmě možné objíždět kolem radnice. Nebude to příjemné, ale snažíme se to udělat tak, aby autobusy tady pouze vykládaly a nabíraly cestující, už nezastavovaly. Od září by měly zastavovat už v těch nových zálivech. Budou tam omezení, nebudu říkat, že to bude vše zalité sluncem a vše bude skvěle fungovat. Současně nás ale čeká na podzim nové řešení města a pěkná část náměstí. Abychom trochu ulehčili těm, kteří chtějí zaparkovat na náměstí, tak naproti radnici vznikne zhruba deset parkovacích míst. Je to přímo vedle školy, která bude mít i díky koronaviru méně žáků. Takže nám tam nebudou vznikat žádné velké střety. Tam bude to dočasné parkování. Původní parkoviště plánujeme otevřít opět v červenci.“

 

Masarykovo náměstí Mnichovo Hradiště

 

Historický vstup do radnice ozdobí socha někdejšího majitele mnichovohradišťského panství Václava Budovce z Budova. Na původní místo se vrátí ze zámecké zahrady. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Mnichovo Hradiště se dočkalo nového autobusového terminálu

 

Zdroj: Tývka.cz 

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.