Běh pro Martina a boj s nemocí ALS vybral 250 tisíc Kč

V Lesoparku Štěpánka v Mladé Boleslavi se v sobotu 29. srpna uskutečnil benefiční běh na podporu Martina Přecechtěla, který bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou. Běžecká událost byla jasnou volbou, protože Martin běh miluje celý život. Postavil se na startovní čáru několika půl maratonů. Zúčastnil se ale i maratonů a zdolal 100 kilometrový závod přes Krkonoše a to za 24 hodin. Nyní ale čelí výzvě, kterou sám jen tak nepřekoná. První příznaky této zákeřné nemoci pocítil na konci loňského roku, kdy zaznamenal zhoršení řeči. To se zhoršovalo každým dnem. Následující fáze nemoci zahrnují zhoršení komplikací – konkrétně pak nesrozumitelnou řeč, ochabnutí svalů a problémy s polykáním.

 

Pavlína Vágnerová, Organizátorka běhu

Pavlína Vágnerová, Organizátorka běhu

 

„Jsem nejbližší kolega Martina. Od začátku jsem s ním prožívala, když zjišťoval co a jak mu vlastně je. Když tušil, že je to tato nemoc, tak mi řekl: ‚Pájo to bude potřebovat asi nějaký běh‘. Chtěl to dát do povědomí lidí, protože ani on sám před tím nevěděl, proč to je, co to je, proč se to těm lidem děje a tak. Tato akce tak není pouze kvůli tomu, abychom vybrali peníze pro Martina a jeho rodinu, ale je i kvůli tomu, abychom lidem dali do podvědomí to, že ta nemoc tady je a že s ní musí bojovat.“

Co jste si připravili v rámci prvního ročníku. Plánujete i další?

„Každý se ptá, jestli bude další ročník, ale to ještě nevíme. Uvidíme podle toho, jaký bude ten letošní. Na něj se nejvíce soustředíme. Máme připravené dva běhy, v rámci kterého je i štafeta. První je rodinný běh na jeden kilometr, v rámci kterého poběží i Martin s rodinou. Poté máme čtyři kilometry. Ty zahrnují i štafetu, že si to lidé mohou proběhnou jako 2×2 kilometry.“

Jaký jste si připravili doprovodný program?

„V rámci doprovodného programu tady máme organizaci, s kterou to spolupořádáme ALSU. Ta přijela se svým stánkem a lidem bude k dispozici. Poté nám přijedou kapely Sebastian, Dekan, Anteater a Iva Šolcová. Hasiči tady budou mít svoji předváděčku. Máme tady catering Nejen kafe, Káva v povětří, já nechci nikoho vynechat, ale máme tady toho hodně připraveného pro všechny.“

 

Kamil „Kazma“ Bartošek, One Men Show Foundation

Kamil „Kazma“ Bartošek, One Men Show Foundation

 

„V rámci toho, že naše nadace podporuje pacienty s ALS, tak jsem se samozřejmě této akce rád zúčastnil. Když jsme se dozvěděli Martinův příběh, tak nás to zasáhlo i tady a rozhodli jsme se mu pomoci.“

Co máte v budoucnu v plánu v souvislosti s dalšími akcemi spojenými s One Men Show Foundation?

„Samozřejmě s každou věcí, kterou děláme, se snažíme něčemu pomoct udělat ten svět trochu lepší. Veškeré plány do budoucna už mentálně zahrnují tyto vody, takže jasně.“

Jak se ti líbí tady v Mladé Boleslavi?

„Je to výborné tady v Boleslavi, já to tady mám rád, mám rád ten region celý, mám rád Škodovku a tenhle lesopark je hrozně fajn.“

 

Eva Baborová, ředitelka ALSA

Eva Baborová, ředitelka ALSA

 

Jak jste se dostali k této události v Mladé Boleslavi?

„Martin Přecechtěl je pacient, o kterého se náš spolek stará. Jeho kamarádi nás kontaktovali, že by pro něj chtěli uspořádat nějakou akci. Domluvilo se, že to bude běh tady v Mladé Boleslavi. Takže jsme se domluvili, že jim tady uděláme záštitu a že jim s tou organizací pomůžeme.“

 

Jak ALSA vůbec vznikla a jak jste se dostali k pomoci lidem postiženým amyotrofickou laterální sklerózou?

„Já pracuji na neurologické klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jednou ze součástí mé práce je starost o pacienty a amyotrofickou laterální sklerózou, protože jsem klinický logoped. S kolegy jsme si řekli, že pro pacienty v České republice není vůbec žádný spolek, žádná aktivita, prostě nic, co by jim pomáhalo. Měli jsme zkušenost s jinými neziskovými pacientskými organizacemi, které pomáhají a hrozně dobře to fungovalo. Takže jsme se rozhodli založit spolek. To bylo vlastně v roce 2016 a od té doby fungujeme. Prvně jsme dělali takovou velkou crowdfundingovou kampaň na výběr pomůcek do půjčovny pomůcek. Vybrali jsme 1 200 000 Kč a tím jsme zahájili činnost našeho spolku. Od té doby pořádáme pro pacienty spoustu aktivit. Jsou to rekondiční pobyty, půjčovna pomůcek, vyjíždíme za pacienty do jejich domovů, provozujeme ALSA centrum, kam pacienti docházejí na fyzioterapii, logopedii, do poradny, vlastně na cokoli potřebují. Také pacienty finančně podporujeme, což je také součást naší práce a poté pořádáme akce na podporu pacientů a to je závod, který se koná na Střeleckém ostrově v Praze. Uskuteční se 12. září pod názvem Prague City Swim a také benefiční koncert v Brzké křižovatce 8. října.“

 

Co pro vás znamenají influenceři typu Kazmy a podobným známých osobností?

„Dlouho jsme přemýšleli, jakou cestou jít. Řekněme si, že amyotrofická laterální skleróza je těžké téma. Bylo pro nás těžké najít nějakou správnou komunikaci, jakým způsobem tu nemoc zviditelnit a jakým způsobem pomoci a přitáhnout partnery. Je to těžké a mnoho partnerů s námi nechce spolupracovat. Často se nás ptají na otázku, v čem pomůžeme, když ti pacienti stejně zemře. Ta pomoc je ale obrovská. Bohužel pro člověka, který se v tom nepohybuje, si to neumí představit. Je ale strašně důležitá kvalita života a je rozdíl, když ten člověk dostane pomocnou ruku, když má finance, když má podporu a když ví, co má dělat. Influenceři tak pro nás byli strašně důležití a s Kazmou jsme se loni domluvili na zviditelnění této problematiky, funguje to velmi dobře a my jsme za to hrozně vděční.“

 

Pokud byste chtěli podpořit Martina pak není problém ani po samotném běhu. Více informací se dozvíte na internetových stránkách www.martinprecechtel.cz. Na nich naleznete funkční transparentní účet, kam může kdokoli přispět. Přispět můžete peníze i samotnému spolku ALSA. Ta má také transparentní účet. Veškeré informace jsou k dispozici na www.zsalsa.cz. Zde můžete ale přispět na konkrétní sbírky pro konkrétní pacienty. Možné je stát se i dobrovolníkem. Michal Kvapil, Tývka.cz. 

 

Také by vás mohlo zajímat:

Memoriál Marka Koštíře ovládl domácí Dolní Bousov

Zdroj: Tývka.cz

Michal Kvapil

Jsem člověk, který si prošel bohatou praxí v oblasti žurnalistiky. Stáž jsem odstartoval na Novinkách.cz. Následně jsem přešel do mediální skupiny Lagardere, kde jsem pět let působil v Rádiu Zet / BBC na redaktorské a editorské pozici. Pracoval jsem i na pozici zprávaře. Následně jsem přešel pod projekt Youradio Talk, kde jsem měl i vlastní pořady - například Krypton pořad o kryptoměnách. Praxi jsem nabral i v regionální televizi První boleslavská, ve které jsem si prošel prací kameramana, střihače i redaktora. Souběžně s tím spolupracuji pro portál Mladaboleslav.cz a Boleslavský deník.